Sağlıklı Üretim Teknolojisi

Üretimin hiçbir safhasında hiçbir şekilde katkı maddesi kullanılmaz.


Hem lezzetli hem de güvenilir, sağlıklı ürünler sunmayı garanti altına almak için Muratbey tesislerinde, spektrofotometrik yöntemlerle 30 saniyede süt analizleri sonuçlanmaktadır. Geçen her saniyenin süt ve süt ürünlerinde kalite ve hijyen açısından ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Sadece 30 saniye içinde sonuç alabilme kabiliyetimizle süt alımda ve üretimin her aşamasında anlık kontroller ile hijyen, güven ve standardizasyon sağlanmaktadır.

Sektörde çok az firmanın sahip olduğu yüksek yatırımla kurulan spektrofotometrik ölçüm sistemi ile Muratbey’de, anlık kontroller, 30 saniyede analizler ve saniyeler içinde müdahalelerle sonsuz güvenle ailenize sunabileceğiniz ürünler üretilmektedir.

Tüm üretim bandında sadece pastörize edilmiş saf süt kullanılır.

Birbirinden lezzetli ve yenilikçi MURATBEY ürünlerinin hiçbirinin üretiminde, içeriğinde GLUTEN kullanılmamaktadır.

Hastanelerde ortam havasını temizlemek için kullanılan ultraviyole dezenfeksiyon sistemiyle ortam her türlü bakteri, toz gibi dış etkilerden temizlenir,

Seçilen köylerden süt alımı bu iş için özel olarak İtalya'da tasarlanan antibakteriyel paslanmaz tanklarla yapılır.

Ayrıca Muratbey için geliştilen ve ülkemizde sadece Muratbey tesislerinde kullanılan özel bir yazılım sayesinde her bir ürünün dış yüzeyi ayrı ayrı optik lenslerle taranır. Böylece ürün mükemmeliyeti sağlanmış ve insan hatası riski sıfırlanmış olur. Uygun olmayan ürün bilgisayarlarca anında üretim bandının dışına kaydırılır.

Ürünler Tübitak Laboratuarları'nda sürekli olarak kontrol ve testten geçer.

36 ayrı kamerayla üretimin her saniyesi gıda mühendisleri ve kalite kontrol mühendislerince gözlem altında tutulur.

Alınan sütler yerleşim yerlerinden uzakta beslenen hayvanların yoğun olduğu, dolayısıyla yüksek kalitedeki sütün bulunduğu seçilmiş köylerden alınır.

Sütün kendine has aromasını ve besin değerlerini korumasına maksimum ölçüde dikkat edilir.