Sayfa Görseli

Muratbey

İPUÇLARI

Virüs kaynaklı hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor. Düzenli uyku, egzersiz, stresten uzak bir yaşam, dengeli beslenme, C ve D vitamini alımı bağışıklığı güçlendirmede etkili oluyor. Ancak D vitaminin besinsel kaynakları çok sınırlı, en büyük kaynağı olan güneşten de her zaman yeterince yararlanamıyoruz. Bu nedenle D vitamini ile zenginleştirilmiş peynir tüketerek vücudumuzun bağışıklığını güçlendirebiliriz.

BAĞIŞIKLIK İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLAN C VİTAMİNİ VE ‘GÜNEŞ IŞIĞI VİTAMİNİ’ OLARAK DA BİLİNEN D VİTAMİNİ İNSAN İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR. C VİTAMİNİ SEBZE VE MEYVELERDEN KOLAYCA KARŞILANABİLİR. GÜNLÜK D VİTAMİNİ İHTİYACI İSE 2 YAŞIN ÜSTÜNDEKİ TÜM BİREYLERDE 15 MCG’DİR. MURATBEY PLUS VE MİSTO PEYNİRLERİNİN 100 G.’DA 5 MCG D VİTAMİNİ BULUNUYOR. YANİ BU ÜRÜNLERİN SADECE 100 GRAMI, GÜNLÜK D VİTAMİNİ GEREKSİNİMİNİN % 33'ÜNÜ KARŞILIYOR. ABD –FDA’YE GÖRE DE “MÜKEMMEL D VİTAMİNİ KAYNAĞI” OLARAK TANIMLANIYOR

Uzmanlar tüm dünyada hızla yayılan Koronavirüs salgını da dahil olmak üzere her türlü virüsle mücadelede en etkili yöntemin bağışıklığı güçlü tutmaktan geçtiği konusunda görüş birliğinde. Güçlü bir bağışıklık için D vitamininin şart olduğunu hatırda tutarak, özellikle güneş ışığından mahrum kaldığımız dönemlerde D vitamini düzeyinin düşük olması, hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Bu dönemde D vitamini ile zenginleştirilmiş Muratbey Plus ve Muratbey Misto peynirler bu eksikliği gidermede herkese yardımcı olacak.

Diyet listelerinde peynir ile sağlıklı kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz ancak tuz oranını dikkate almayı unutmayın. Az tuzlu Burgu, Topi, Sürmeli ve Lor özellikle diyet listelerinde tercih edilebilir.

İçerdiği serum protein ile bağışıklık sistemini güçlendiren lor peyniri, özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişiler, sporcular ve diyet yapanlar için ideal. Az tuzlu tam yağlı bu değerli peyniri farklı tariflerle her öğünde tüketerek faydalanmak mümkün.

Peynir, kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Muratbey’in kalsiyum zengini, az tuzlu peynirleri, Burgu, Topi, Lor ve sürmeli kalp sağlığınızı korur.

Peyniri günün her saatinde yenilebilen, sağlıklı atıştırmalık haline getiren Muratbey’in ürünlerinin hiçbiri gluten içermiyor. Bu özelliği ile de çölyak hastaları peynirlerimizi tüketebiliyor.

Özellikle yumurta alerjisi olan kişiler protein ihtiyacını lor peynirinden karşılayabilir. Zengin protein kaynağı Lor peynirini çeşitli baharatlar ve sebzelerle çeşitlendirerek, yumurta yerine de tüketebilirsiniz.

Katı gıdaya geçmiş bebekler için hazırlanan tüm mamaları besin değeri açısından zenginleştirmek için kullanılabilecek en ideal peynir, az tuzlu, lezzetli, yumuşak yapılı Sürmeli peynirdir.

Kalsiyum kemik gelişimini destekleyen en önemli mineraldir. Ancak D vitamini olmadan kalsiyumun vücut tarafından emilimi gerçekleşmiyor ve kemiklere yerleşemiyor. Bu nedenle D vitamininin kemik sağlığı üzerinde hayati bir önemi bulunuyor. Kalsiyum kaynağı peynirin D vitamini ile zenginleştirildiği Muratbey Plus D vitaminli seri; Burgu, Taze Kaşar ve Taze Beyaz ile Misto peynir bu sorunun giderilmesine destek olmayı hedefliyor

Çocuğunuz Topi peynirli mini pizzalara, cheescake ya da renkli peynir tabaklarına karşı koyamayacaktır.

Anneler çocukların ilgisini çekebilecek keyifli peynirler ile rengârenk eğlenceli tabaklar hazırlayabilirler. Böylece sağlıklı atıştırmalıklar ile çocuklarının dengeli beslenmelerini sağlayabilirler.

Çocuğunuza peynir yeme alışkanlığını Burgu, Topi gibi atıştırmalık peynirlerle kazandırabilirsiniz.

Beyaz peynirinizin düzgün kesilmesi için kesmeden önce bıçağı soğuk suya batırarak ıslatın.

Beyaz peynirinizi tadını kaybetmemesi için kendi salamura suyunda saklayın. Suyu azalırsa içme suyu ekleyebilirsiniz.

Muratbey Izgara peynir gibi kızartma peynirlerinin tuzundan arındırılması ve gerçek tadının açığa çıkması için 15 dakika ılık suda bekletilip kızartılması ve sıcak servis edilmesi gerekir.

Peynirinizi hemen tüketmeyecekseniz dilimlere ayırmadan saklayın. Böylece dış ortamla temasını en aza indirebilirsiniz.

Kaşar peynirinizi streç filme sararak saklıyorsanız vazgeçin. Çünkü peynir ile streç film arasında oluşacak hava boşluğu nemi arttıracağı için peynirinizi küflendirebilir.

TÜKETİM SIRASINDA AMBALAJINDAN İHTİYAÇ KADAR PEYNİR ÇIKARTILARAK, KALAN KISMININ YİNE AMBALAJI İÇİNDE SAKLANMASI GEREKİYOR. SOFRADA ARTAN PEYNİR OLURSA, BUZDOLABINDAKİ ORİJİNAL AMBALAJINDAKİ PEYNİRLERİN YANINA KONMAMALI, FARKLI BİR KABA KALDIRILMALI. AKSİ TAKDİRDE ODA SICAKLIĞINDA BEKLEMİŞ PEYNİRLER, BUZDOLABINDA KENDİ AMBALAJINDA YER ALAN PEYNİRİN DE ÇABUK BOZULMASINA YOL AÇAR.

PEYNİR SATIN ALIRKEN, SATIŞ NOKTASINDA, PEYNİRLERİN SOĞUK DOLAPLARDA SAKLANDIĞINDAN EMİN OLUN. DOLAPLARIN ÇALIŞMADIĞI YA DA SOĞUKLUK DERECESİNİN UYGUN OLMADIĞI YERLERDE PEYNİR ÇOK HIZLI BOZULABİLİYOR. SATIŞ NOKTALARINDA PEYNİR DOLAP DIŞINDA BULUNDURULMAMALI, KASA ÖNÜ GİBİ YERLER PEYNİR İÇİN HİÇ UYGUN KOŞULLAR DEĞİLDİR. BU ŞARTLARDA TUTULAN PEYNİRLER ALINMAMALI.

Peynirinizi satın alırken, ambalajının bozuk olmamasına dikkat edin. Son tüketim tarihi yakın olan peynirleri hemen tüketemeyecekseniz satın almayın.

Muratbey Burgu, Topi ve sürmeli gibi salamura suyundan alınan peynirler, paketleri açıldıktan sonra yine kendi salamura suyunda muhafaza edilmelidir.

BURGU, TOPİ, SÜRMELİ, MİSTO GİBİ SALAMURA SUYU İÇİNDE SATILAN PEYNİRLER EĞER AÇIK ŞARKÜTERİ REYONUNDAN ALINIYORSA, KENDİ SALAMURA SUYUNDAN PAKETE MUHAKKAK EKLETİLMELİ. BÖYLECE EVDE DE KENDİ SALAMURA SUYU İÇİNDE MUHAFAZA EDİLEBİLECEK PEYNİRLER DAHA UZUN SÜRE BESİN DEĞERLERİNİ VE LEZZETİNİ KAYBETMEDEN SAKLANABİLİR.