Sayfa Görseli

Peynir ve Sağlık

CİLT GÜZELLİĞİ İÇİN PEYNİR MUCİZESİ!

Sağlıklı beslenme için vazgeçilmez gıdamız olan peynir, içerdiği yüksek vitamin ve mineral değerleriyle de aynı zamanda cilt dostu. Uzmanlara göre sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın bir yolu da peynir tüketmekten geçiyor.

Peynir,  A, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum ve florür mineralleri açısından oldukça zengin olması yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit ve kolin de içeriyor.

A Vitamini, akne (sivilce) ve güneş hasarı görmüş ciltlerin tedavisinde önemli bir yer tutuyor ve cildi daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturuyor. Cildi enfeksiyonlara karşı koruyarak yaşlılık lekelerini azaltıyor. B6 Vitamini, deri sağlığı için önemli. Egzema, saç dökülmesi ve kuru ciltlerin tedavisinde kullanılıyor. C Vitamini ise yara ve yanıkların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra morarmaları damar oluşumunu önlüyor, ince çizgileri azaltıyor.  Kemikler için de önemli bir vitamin olan  D Vitamini, derinin daha yumuşak, parlak ve sağlıklı olmasını sağlıyor. E vitamini de cildin yumuşak ve sağlıklı olması için olmazsa olmazlar arasında. K Vitamini ise özellikle göz çevresinde bulunan koyulaşmanın tedavisinde kullanılıyor.

Peynirde bulunan selenyum, yağlanma ile giden saç ve deri hastalıklarının iyileşmesinde büyük bir etkiye sahip. Krem olarak sürüldüğünde yara iyileşmesini hızlandırıyor. Niasin, derinin üst katmanlarında oluşan hasarları onardığı ve derinin nemini sağlayarak daha nemli ancak daha az kırışıksız bir cilt görünümüne yardımcı oluyor. Folat, cildin sağlıklı ve güzel görünmesi için günlük olarak vücudun alması gereken bir madde. Kalsiyum, hücre yenilenmesini artırırken eski hücrelerin temizlenmesini hızlandırıyor. Fosfor, Sodyum, Bakır, Manganez ve Florür vücutta yeterli seviyede bulunduğunda cilt sağlıklı ve gergin bir görünüme sahip oluyor. Peynir, tüm bu mucizevi içerikleri ile cildimizin yıllara meydan okumasına yardımcı oluyor.