Sayfa Görseli

Peynir ve Sağlık

KALBİNİ SEVENLER “PEYNİR” DİYOR

Sofralarımızın baş tacı peynir, kalbimizi de koruyor. Özellikle kalsiyum zengini, az tuzlu Muratbey Burgu, Muratbey Topi, Muratbey Lor ve Muratbey Sürmeli peynirleri, kalbini sevenler için ideal!

Son yıllarda kalp hastalıklarındaki artış genç yaşlı herkesin hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Oysa sağlıklı yaşamanın yolu büyük oranda sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Uzmanlar, sağlığımızın korunması için beslenme, egzersiz, alışkanlıklar ve duygu durumlarının önemli olduğunun altını çiziyorlar.

Uzmanlara göre kalp sağlığı için ilk adım doğru beslenme. Peynir kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyor çünkü peynir, içerdiği iyi düzeyde kalsiyum ile birçok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahip. Her öğünde tüketilebilen peynir dengeli beslenme açısından da büyük önem taşıyor. Günlük protein ihtiyacını büyük oranda karşılayabilen peynir yaşlıların, çocukların ve sporcuların kemik sağlığı ve gelişimi yanında kalplerinin de koruyuculuğunu üstleniyor. Protein ihtiyacını karşılamak adına et ve benzeri gıdaların fazla tüketimi kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarırken peynir kalbi koruyor ve kalp rahatsızlığı riskini düşürüyor. Özellikle Muratbey Burgu, Muratbey Sürmeli, Muratbey Topi gibi az tuzlu ve kalsiyum değeri yüksek peynirler kalp damar hassasiyeti açısından da dengeli beslenmek isteyenlere ideal bir seçenek oluşturuyor.