Sayfa Görseli

Peynir ve Sağlık

SPORCUNUN DOSTU; LOR PEYNİR!

Kansere karşı koruyuculuğundan, kemiklerin güçlenmesine, kadar sayısız faydası olan lor peynirinden yeterince yararlanılmadığına dikkat çeken uzmanlar, lor peynirinin özellikle bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de belirterek, sofralardan eksik edilmemesi önerisinde bulunuyorlar.

Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, sporcuların, diyet yapanların ve tansiyon hastalarının gözdesi olan Lor peynirinin sağlığa yararları saymakla bitmiyor. Özellikle içerdiği serum protein ile vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlayan lor peyniri, sporcuların da sağlıklı beslenme listesinde ilk sırada yer alıyor. 

Lor peyniri, inek sütünden elde edilmesine rağmen inek peynirindeki antijenik proteinleri içermiyor.  Lorun içinde özellikle diğer süt ürünlerinde bulunmayan çok değerli bir protein olan serum proteini yer alıyor. Lor peynirinin içinde bulunan serum protein tüm vücut ve kas proteinlerinin daha fazla sentezlenmesini sağlıyor. Aşırı egzersiz sonucu ortaya çıkabilen kas sakatlanmalarında iyileştirici etkisi var. Bu nedenle özellikle sporcular bu peynirin değerini biliyor ve tüketiyor. Günün her saati atıştırmalık olarak da bu faydalı peynirden yararlanmak mümkün.

Yenilikçi ürünleri ile peyniri günün her saati tüketilebilen sağlıklı bir atıştırmalığa çeviren Muratbey Lor (tam yağlı) peynirinin, Türk Gıda Kodeksine göre 100 gramı günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 90'ını karşılıyor. Lor peynirinin 100 gramında 700 mg kalsiyum bulunuyor. Muratbey Lor peyniri sadece börek, makarna, tatlı yapımında değil,  kahvaltıda, üzerine şeker, bal ya da reçel dökerek de tüketebilirsiniz