Sayfa Görseli

Peynir ve Sağlık

SAĞLIKLI KEMİKLER İÇİN HER YAŞTA PEYNİR!

Zengin bir kalsiyum ve protein kaynağı olan peynirin düzenli olarak tüketilmesi, kemik erimesi (Osteoporoz) riskini azaltıyor. Kemik sağlığının korunması, kırık riskinin azaltılması için en önemli konu ise yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı.

Çocukların gelişimi için de kalsiyum ve D vitamini tüketiminin önemine dikkat çeken uzmanlar özellikle düzenli süt ve süt ürünleri tüketimiyle D vitamini alımının ileride görülebilecek osteoporoz riskini de azalttığını söylüyor.

Osteoporoz, kemiklerin güçlü ve sağlam kalması için gereken kalsiyumun büyük bir kısmının kaybolması, kemik yapısının ve kalitesinin bozulması anlamına geliyor. Bu konuda genetik yapı önemli olmasına rağmen çocukluktan itibaren yetersiz ve dengesiz beslenme, hareketsiz bir yaşam da kemik erimesine zemin hazırlıyor. Osteoporozu önlemede en önemli iki faktörden biri güçlü kemik oluşumunu sağlamak, diğeri ise kemik kaybını önlemek. Kemik sağlığının korunması ve desteklenmesi için de günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Yetişkin insanlarda günlük kalsiyum ihtiyacı ise 1.200 miligram, en iyi kalsiyum kaynaklarını da süt ve süt ürünleri oluşturuyor. Peynirin ise diğer süt ürünlerine göre kalsiyum içeriği daha fazla.